Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
House of Games

House of Games

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Memory

The Memory

1975
×
Edit this entry  
01
The Dream

The Dream

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Step Into The Mattress

Step Into The Mattress

2023
×
Edit this entry  
30
Mosquito Lady

Mosquito Lady

2023
×
Edit this entry  
30
The Passing

The Passing

2023
×
Edit this entry  
30
Brown Sugar

Brown Sugar

2023
×
Edit this entry  
30
Side Hustle

Side Hustle

2023
×
Edit this entry  
30
Tracing History

Tracing History

2023
×
Edit this entry  
30
Go to Bed, Raymond

Go to Bed, Raymond

2022
×
Edit this entry  
26
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dancer of the City

Dancer of the City

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of Shatila

Children of Shatila

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Sheep

Black Sheep

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Tension

High Tension

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frontiers of Dreams and Fears

Frontiers of Dreams and Fears

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Experiment Perilous

Experiment Perilous

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Raven

The Raven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Femmes femmes

Femmes femmes

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Serpents of the Pirate Moon

Serpents of the Pirate Moon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
French Wedding, Caribbean Style

French Wedding, Caribbean Style

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Old Sorceress & the Valet

The Old Sorceress & the Valet

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Open Mic Solitaire

Open Mic Solitaire

1983
×
Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ferrari

Ferrari

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ryuichi Sakamoto | Opus

Ryuichi Sakamoto | Opus

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
In Our Day

In Our Day

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Dream Longer Than the Night

A Dream Longer Than the Night

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eureka

Eureka

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Delinquents

The Delinquents

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Janet Planet

Janet Planet

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Household Saints

Household Saints

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Renata

Renata

1982
×
Edit this entry  
06
Last Summer

Last Summer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Does Not Exist

Evil Does Not Exist

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Close Your Eyes

Close Your Eyes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Aggro Dr1ft

Aggro Dr1ft

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
Maestro

Maestro

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Music

Music

2023
×
Edit this entry  
02
Pier Paolo Pasolini - Agnès Varda - New York - 1967

Pier Paolo Pasolini - Agnès Varda - New York - 1967

2022
×
Edit this entry