Sort by

KYK has logged 216 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Haru

Haru

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
301/302

301/302

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Family Game

The Family Game

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Notre Musique

Notre Musique

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
15
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Violette Nozière

Violette Nozière

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
EO

EO

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scarlet

Scarlet

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coma

Coma

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk Up

Walk Up

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

2022
×
Read the review Edit this entry