Sort by

Kristian_B has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pizza Time

Pizza Time

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Forgotten Christmas

Forgotten Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Eye

Red Eye

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bully

Bully

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry