Kristina has logged 370 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
28
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★
Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
26
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★
Edit this entry  
26
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
The Junky's Christmas

The Junky's Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★
Edit this entry  
15
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★
Edit this entry  
11
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
06
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Buddy Boy

Buddy Boy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★½
Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★½
Edit this entry  
18
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Edit this entry  
18
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Edit this entry  
17
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★
Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hi, Nellie!

Hi, Nellie!

1934
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
11
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
10
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry