Kristina has logged 33 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
24
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★½
Edit this entry  
24
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★
Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Bride Came C.O.D.

The Bride Came C.O.D.

1941
×
★★★½
Edit this entry  
07
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★½
Edit this entry  
04
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry