Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry