Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
kristin

kristin

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for kristin
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • kristin’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by kristin 11 May 2022

    not love. the riverdalefication of marvel has begun with this movie.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by kristin 10 May 2022

    love. the superior multiverse film.

  • A Charlie Brown Christmas

    A Charlie Brown Christmas 1965

    ★★★★★ Rewatched by kristin 20 Dec 2021

    five stars in support of charlie brown’s fight against capitalism

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas 1993

    ★★★★ Watched by kristin 19 Dec 2021

    idk i think this is a halloween movie

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love 2000

    ★★★★★ Watched by kristin 08 Oct 2021

    probably the best movie i’ve ever seen

  • Inception

    Inception 2010

    ★★★★ Watched by kristin 10 Sep 2021

    well idk about the movie but i know i love cillian murphy

  • Batman Begins

    Batman Begins 2005

    ★★★ Watched by kristin 08 Sep 2021

    the movie was pretty boring but scarecrow is so hot

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★★★★ Watched by kristin 04 Sep 2021

    his dad is so hot

  • Love Actually

    Love Actually 2003

    ★★★ Watched by kristin 26 Aug 2021

    hey i think this movie is pretty good and everyone else is being mean

  • Rush

    Rush 2013

    ★★★★ Watched by kristin 02 Sep 2021

    was i supposed to like one of these guys more than the other? if so, niki is obviously superior.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ½ Watched by kristin 12 Aug 2021

    anakin is such a whiny bitch throughout the first two movies. this one completes his journey of being the worst, most unlikeable character ever. obi-wan is the only bright spot in this horrible movie.

  • Twilight

    Twilight 2008

    ★★★★ Watched by kristin 16 Jul 2021

    too much breathing

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.