Sort by

Krommedijk has logged 441 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Molly Maguires

The Molly Maguires

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Escape to Athena

Escape to Athena

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
Curse of the Pink Panther

Curse of the Pink Panther

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
The Sea Wolves

The Sea Wolves

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Rough Cut

Rough Cut

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Convoy

Convoy

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
26
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ultimate Warrior

The Ultimate Warrior

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Murder, She Wrote: A Story to Die For

Murder, She Wrote: A Story to Die For

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder, She Wrote: South by Southwest

Murder, She Wrote: South by Southwest

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Murder, She Wrote: The Last Free Man

Murder, She Wrote: The Last Free Man

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Murder, She Wrote: The Celtic Riddle

Murder, She Wrote: The Celtic Riddle

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grandview, U.S.A.

Grandview, U.S.A.

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crimes of the Heart

Crimes of the Heart

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tragedy of a Ridiculous Man

Tragedy of a Ridiculous Man

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Criminal

Criminal

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★★
Edit this entry