Sort by

Krommedijk has logged 47 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Absence of Malice

Absence of Malice

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blood of Heroes

The Blood of Heroes

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Backdraft 2

Backdraft 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Burned Barns

The Burned Barns

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Marshall

Marshall

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Retablo

Retablo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Submergence

Submergence

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sea Gull

The Sea Gull

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hill

The Hill

1965
×
★★★½
Edit this entry