• Wonder Woman 1984

  • Soul

    ★★

  • The New Mutants

  • Emma.

    ★★★

  • Little Women

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★

  • Marriage Story

  • Parasite

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★

  • The Lighthouse

    ★★

  • Atlantics

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • The Farewell

    ★★

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Softness of Bodies

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★

  • Teen Spirit

    ★★

  • Vox Lux

    ★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Liz and the Blue Bird

    ★★★★

  • Wobble Palace

    ★★★½

  • Grass

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★

  • Molly's Game

    ½

  • I, Tonya

    ★★

  • mother!

  • Lady Bird

    ★★

  • Dunkirk

  • The Beguiled

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • The Day After

    ★★★½

  • Claire's Camera

    ★★★½

  • Let the Sunshine In

    ★★★

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★

  • Elle

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Anomalisa

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • No Home Movie

    ★★½

  • The Lobster

    ★★★

  • The Case of Hana & Alice

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★½

  • Still Alice

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • Maps to the Stars

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • Under the Skin

    ★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★½

  • The Bling Ring

    ★★½

  • Helter Skelter

    ★★★½

  • Prometheus

    ½

  • Walker

    ★★★

  • Chronicle

    ½

  • Bachelorette

    ★★½