kathryn has logged 344 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiss the Ground

Kiss the Ground

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dust Bowl

The Dust Bowl

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Day in September

One Day in September

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Limitation of Life

Limitation of Life

×
Read the review Edit this entry  
13
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Magic

Magic

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dumplings

Dumplings

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
They Remain

They Remain

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Controlling Britney Spears

Controlling Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry