KubrickFan has logged 157 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lift

The Lift

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
28
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry