Sort by

Kubrickosawa has logged 822 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lava

Lava

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Mor'du

The Legend of Mor'du

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Hands

Little Hands

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncle Thomas: Accounting for the Days

Uncle Thomas: Accounting for the Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Off-Piste

Off-Piste

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Primal

Primal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Let It Ride

Let It Ride

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
F.I.S.T.

F.I.S.T.

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Balto

Balto

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Confession Killer

The Confession Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Just Cause

Just Cause

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Tail: The Mystery of the Night Monster

An American Tail: The Mystery of the Night Monster

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Elliot: The Littlest Reindeer

Elliot: The Littlest Reindeer

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
La luna

La luna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Presto

Presto

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
All the Way

All the Way

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jexi

Jexi

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry