Sort by

Abdulla has logged 312 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★
Edit this entry  
12
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry