Abdulla has logged 28 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Platform

The Platform

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Own Worst Enemy

My Own Worst Enemy

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lewis Black: Black on Broadway

Lewis Black: Black on Broadway

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
nothing

nothing

2013
×
Read the review Edit this entry