• High School High

  • Maximum Risk

    ★½

  • Matilda

  • Joe's Apartment

    ★½

  • The Frighteners

    ★★★★

  • Crash

    ★★★½

  • Independence Day

    ★★★½

  • The Rock

    ★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★½

  • Irma Vep

    ★★★

  • Fargo

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Happy Gilmore

    ★★★★

  • Beautiful Girls

  • Shine

    ★★½

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • Like Grains of Sand

    ★★★½

  • Heat

    ★★★★★

  • Othello

  • GoldenEye

  • Toy Story

    ★★★★½

  • Leaving Las Vegas

    ★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • To Die For

    ★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • A Judgement in Stone

    ★★★½

  • Desperado

    ★★

  • Sixty Million Dollar Man

  • High Risk

    ★★½

  • Clueless

    ★★★★

  • Species

    ★★½

  • Out of the Dark

    ★★½

  • Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

    ★★½

  • La Haine

    ★★★

  • Casper

    ★★★

  • Die Hard: With a Vengeance

    ★★★

  • Bad Boys

    ★★½

  • Love Letter

    ★★★½

  • The Quick and the Dead

    ★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★

  • Rumble in the Bronx

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Fist of Legend

    ★★★

  • From Beijing with Love

    ★★★★

  • Ashes of Time

    ★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Heavenly Creatures

    ★★★

  • Vive L'Amour

    ★★★★

  • Blankman

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Mask

    ★★★½

  • The Bodyguard from Beijing

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • True Lies

    ★★★★

  • Baby's Day Out

    ★½

  • Forrest Gump

    ★★

  • Three Colors: Red

  • The Flintstones

  • Cold Water

    ★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Love on Delivery

    ★★★★½

  • The Legend of Drunken Master

    ★★★★½

  • Addams Family Values

    ★★★

  • Tai-Chi Master

    ★★★½

  • Demolition Man

  • Dazed and Confused

    ★★½

  • The Age of Innocence

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★★½

  • Iron Monkey

    ★★★

  • Hard Target

    ★★★

  • The Mad Monk

    ★★½