Kurdt has logged 35 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Undertow

Undertow

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glue

Glue

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brother

Brother

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
I'm Not Scared

I'm Not Scared

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
The Island

The Island

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★½
Edit this entry  
14
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ghosts... of the Civil Dead

Ghosts... of the Civil Dead

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★½
Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★½
Edit this entry  
06
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
Edit this entry  
03
The Signal

The Signal

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry