Sort by

Kurdt has logged 525 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
20
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Colossal

Colossal

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★½
Edit this entry  
11
Return to Me

Return to Me

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reds

Reds

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★½
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★
Edit this entry  
02
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saving Silverman

Saving Silverman

2001
×
★½
Edit this entry  
30
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★½
Edit this entry  
29
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sadie

Sadie

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Marine 6: Close Quarters

The Marine 6: Close Quarters

2018
×
★½
Edit this entry  
14
Heal the Living

Heal the Living

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Edit this entry  
10
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★½
Edit this entry  
08
Galveston

Galveston

2018
×
★★★
Edit this entry