Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Punk Britannia

Punk Britannia

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Gumby: The Movie

Gumby: The Movie

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Zatoichi: Darkness Is His Ally

Zatoichi: Darkness Is His Ally

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Doug and the Slugs and Me

Doug and the Slugs and Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Ghouls

Night of the Ghouls

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Royal Warriors

Royal Warriors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 3 Penny Opera

The 3 Penny Opera

1931
×
★★★½
Edit this entry  
02
Peter Kay Comedy Genius

Peter Kay Comedy Genius

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fight the Power: How Hip Hop Changed the World

Fight the Power: How Hip Hop Changed the World

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Girl in Gold Boots

Girl in Gold Boots

1968
×
Read the review Edit this entry  
17
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Switch

The Switch

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Edit this entry  
09
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kamikaze Hearts

Kamikaze Hearts

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mikey

Mikey

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
You Can't Do That on Film

You Can't Do That on Film

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry