Sort by

k(arst)en has logged 197 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lover

Lover

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry