Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dashing in December

Dashing in December

2020
×
Edit this entry  
22
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas House

The Christmas House

2020
×
Edit this entry  
21
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love in Winterland

Love in Winterland

2020
×
Edit this entry  
21
Too Close For Christmas

Too Close For Christmas

2020
×
Edit this entry  
21
Road to Christmas

Road to Christmas

2018
×
Edit this entry  
21
Write Before Christmas

Write Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Kindred

Kindred

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spree

Spree

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★
Edit this entry