remi has logged 234 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once

Once

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Endgame

Endgame

2000
×
Edit this entry  
14
The Raid

The Raid

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thomas Jefferson

Thomas Jefferson

1997
×
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry