• The Call

    The Call

    ★★★

    this was fun! a little predictable and gimmicky at times though

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    stop that stunning sister!

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★

    stop that sexy woman!

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

    everyone is hot but im bored

  • Game Night

    Game Night

    ★★★★★

    I have kids at home!
    Not with that ass you don’t.

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★★½

    I kept wondering why she spelled her name amiee (one i, two e’s)

  • Drive

    Drive

    ★★★★★

    so much of my personality hinges on this film

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★★

    i hate found footage and this is so cheesy but I fucking love it and want to be scarlett (even though she’s a bit of a dick and im hella claustrophobic)

  • Babyteeth

    Babyteeth

    ★★★½

    im not gonna cry im not gonnna cry im not gonna cry im not gonna cry ... oh fuck

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★½

    most happiness comes from dumb things

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★★★

    I love Gizmo with every fibre of my being.

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    I had fun but I also really wish this didn’t exist