Drew has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
07
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Egg and I

The Egg and I

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★
Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
06
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry