Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
12
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fresh

Fresh

2022
×
★★
Edit this entry  
23
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Persuasion

Persuasion

2007
×
Edit this entry  
15
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gangubai Kathiawadi

Gangubai Kathiawadi

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
26
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★½
Edit this entry  
20
The Avengers

The Avengers

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
King Richard

King Richard

2021
×
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★
Edit this entry  
04
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Death Comes to Pemberley

Death Comes to Pemberley

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
31
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
Edit this entry  
24
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
03
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Edit this entry