Sort by

kyan has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sommersby

Sommersby

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pixie

Pixie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Away

Away

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Days

Days

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let it Be

Let it Be

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry