kylakw has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read prior review Edit this entry  
22
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry