kyle97 has logged 109 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Storks

Storks

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christine

Christine

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Equals

Equals

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry