Sort by

Kyle has logged 307 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Copycat

Copycat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tomcat

Tomcat

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poison

Poison

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry