Sort by

Kyle has logged 462 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry