Sort by

Kyle has logged 401 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry