Sort by

Kyle Donovan has logged 311 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saraband

Saraband

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Point

The Point

1971
×
Read the review Edit this entry  
26
Kids

Kids

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cats

Cats

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oh, God! Book II

Oh, God! Book II

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stealth

The Stealth

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
On Broadway Cemetery

On Broadway Cemetery

2018
×
Read prior review Edit this entry  
13
Crying on Command

Crying on Command

2018
×
Read prior review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stealth

The Stealth

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
02
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Liberte

Liberte

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last to See Them

The Last to See Them

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Blackbird

Blackbird

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Son-Mother

Son-Mother

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pure Imagination: The Story of 'Willy Wonka and the Chocolate Factory'

Pure Imagination: The Story of 'Willy Wonka and the Chocolate Factory'

2001
×
Read the review Edit this entry