Sort by

Kyle has logged 355 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nanny

Nanny

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coven

Coven

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Home Sweet Home

Home Sweet Home

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry