Nick has logged 28 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
This Changes Everything

This Changes Everything

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Woodstock

Woodstock

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Movies

The Movies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry