RSS feed for kyle dunne

kyle dunne has logged 101 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Come As You Are

Come As You Are

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dream Boat

Dream Boat

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost in London

Lost in London

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Permanent

Permanent

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Wave

The Wave

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
05
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry