Highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Panic Room

    ★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Inside Out

Jul 5

Last Film

The Hateful Eight

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Adventure
14 films
Drama
13 films
Action
9 films
Sci Fi
8 films
Thriller
7 films
Comedy
7 films
Family
4 films
Crime
4 films
Fantasy
4 films
Mystery
2 films
USA
27 films
UK
8 films
Australia
2 films
Germany
1 film
Iceland
1 film
Ireland
1 film
Canada
1 film
Austria
1 film
English
28 films
German
3 films
Spanish
3 films
Chinese
1 film
Italian
1 film
Swedish
1 film
French
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 108

Watchlist

Stars

Crew & Studios

kyle dunne’s most liked review

Taxi Driver

★★★★

robert deniro is weirdly good looking and then theres jodie foster who made me think of panic room and then i thought of david fincher and gone girl and i love gone girl so yeah great movie

More reviews

kyle dunne’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Loft
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
Average weighted rating:

4.0

Films kyle dunne watched in 2015

  • The Hateful Eight
  • The Bank Job
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Taxi Driver
  • Trumbo
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Creed
  • The Night Before
  • The Loft
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • A Very Murray Christmas
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Room
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Ex Machina
  • John Mulaney: New in Town
  • The Good Dinosaur
  • Jurassic World
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Spectre
  • Goodnight Mommy
  • Panic Room
  • Everest
  • The Martian
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Inside Out

World Map

Highly rated films kyle dunne is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Bitter Lake

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more