Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Mike and Dave Need Wedding Dates

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Mustang

    ★★★★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★★

  • Unedited Footage of a Bear

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 94 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Dark Places

Jan 1

Most Watched

Unedited Footage of a Bear

twice

Arrival

twice

Captain America: Civil War

twice

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

twice

Last Film

Inner Workings

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
49 films
Drama
37 films
Thriller
24 films
Action
19 films
Crime
18 films
Adventure
16 films
Sci Fi
9 films
Animation
9 films
Family
9 films
Mystery
9 films
USA
92 films
France
4 films
Germany
4 films
Canada
4 films
UK
3 films
Denmark
2 films
Qatar
1 film
Spain
1 film
Hong Kong
1 film
Thailand
1 film
English
93 films
Russian
8 films
Spanish
7 films
German
6 films
French
5 films
Turkish
2 films
Chinese
2 films
Romanian
2 films
Italian
2 films
Portuguese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 84

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

kyle dunne’s most liked review

La La Land

★★★★★

[in my diary] i will practice believing la la land loves me. that by viewing this might really save our marriage. but i could be wrong. because sometimes, the way it looks at me, i think, movie of my dreams, father of my child, this movie of mine may kill me. it may truly kill me.

More reviews

kyle dunne’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Daddy
Average weighted rating:

3.0

Films kyle dunne watched in 2016

  • Inner Workings
  • Moana
  • No Country for Old Men
  • Daddy
  • Lars and the Real Girl
  • Elf
  • Scrooged
  • Home Alone
  • Tremors
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Office Christmas Party
  • Manchester by the Sea
  • La La Land
  • The Neon Demon
  • Kathleen Madigan: Bothering Jesus
  • Michael Che Matters
  • Hell or High Water
  • The Fate of the Furious
  • Nocturnal Animals
  • Don't Breathe
  • Rushmore
  • Fantastic Mr. Fox
  • Bachelorette
  • Mechanic: Resurrection
  • Amanda Knox
  • Point Break
  • Sanjay's Super Team
  • Unedited Footage of a Bear
  • Moonlight
  • Arrival
  • The Lizzie McGuire Movie
  • The Accountant
  • Arrival
  • The Devil Wears Prada
  • Eddie the Eagle
  • Captain America: Civil War
  • Reservoir Dogs
  • Money Monster
  • The Jerk
  • Inside Man
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • The Nice Guys
  • Bad Moms
  • Sausage Party
  • Tangerine
  • Suicide Squad
  • Ghostbusters
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Captain America: Civil War
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Piper
  • Finding Dory
  • The Night Of
  • Tom Segura: Mostly Stories
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Sicario
  • Midnight in Paris
  • Entourage
  • Hail, Caesar!
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • The Conjuring 2
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Mustang
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Deadpool
  • Neighbors
  • It Follows
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Gone Girl
  • 22 Jump Street
  • Zodiac
  • Joy
  • The Big Short
  • 21 Jump Street
  • Spotlight
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Final Girl
  • Sisters
  • 10 Cloverfield Lane
  • Jerry Maguire
  • Zootopia
  • Unedited Footage of a Bear
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Dope
  • Bridge of Spies
  • World of Tomorrow
  • The Revenant
  • Date Night
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Vacation
  • John Wick
  • Dark Places

World Map

Highly rated films kyle dunne is yet to see

  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson
  • Aquarius
  • HyperNormalisation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more