Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★★★

  • Ingrid Goes West

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • A Single Man

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 154 Films watched
  • 12.8 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

The Witch

Jan 1

Most Watched

Dunkirk

3 times

Star Wars: The Last Jedi

twice

Ingrid Goes West

twice

Free Fire

twice

Gone Girl

twice

Last Film

Columbus

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
89 films
Comedy
46 films
Thriller
31 films
Action
30 films
Romance
23 films
Mystery
21 films
Adventure
20 films
Sci Fi
19 films
Horror
18 films
Crime
17 films
USA
131 films
UK
25 films
France
11 films
Australia
8 films
Canada
7 films
Germany
6 films
Netherlands
5 films
New Zealand
5 films
Hungary
3 films
Belgium
3 films
English
146 films
French
16 films
Spanish
13 films
German
9 films
Swedish
3 films
Portuguese
3 films
Japanese
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 69 Added 165

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

kyle dunne’s most liked review

Dunkirk

★★★★

tom hardy: *mumbles*
fionn whitehead: *mumbles*
harry styles: *mumbles*
cillian murphy: *mumbles in coward*
kenneth branagh: *mumbles slightly less*
mark rylance: *mumbles with an oscar*
hans zimmer: TICK TOCK MOTHERFUCKER

More reviews

kyle dunne’s most liked list

movies that i haven't seen and every second i haven't seen them i die a little more

i kinda wish i kept track of all the films that had once been on here but bratpitt's comment at the bottom goes to show i've seen just about all of them... so i'm re-upping

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Planet Earth II
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hot Pursuit
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Rhapsody Rabbit
Average weighted rating:

3.8

Films kyle dunne watched in 2017

  • Columbus
  • Before Sunrise
  • Before Sunset
  • The Ref
  • Stronger
  • I, Tonya
  • Dunkirk
  • Raising Arizona
  • Apollo 13
  • Beach Rats
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Thor: Ragnarok
  • Phantom Thread
  • The Disaster Artist
  • Ingrid Goes West
  • Personal Shopper
  • Free Fire
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Logan Lucky
  • A Ghost Story
  • Mudbound
  • Boogie Nights
  • High School Musical 2
  • Elf
  • Raw
  • Lady Bird
  • The Big Sick
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Coco
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Atomic Blonde
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Nathan for You: Finding Frances
  • The Florida Project
  • Ingrid Goes West
  • Stoker
  • The Loved Ones
  • Hush
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Mamma Mia!
  • mother!
  • It
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Mulholland Drive
  • John Wick: Chapter 2
  • Snatched
  • Unbreakable
  • How to Be a Latin Lover
  • Dunkirk
  • Colossal
  • The Departed
  • The Truman Show
  • Dunkirk
  • Baby Driver
  • Big Fish
  • Looking: The Movie
  • The Good Time Girls
  • The Virgin Suicides
  • In a Heartbeat
  • There Will Be Blood
  • Arrival
  • Memento
  • The Room
  • Logan
  • Spider-Man: Homecoming
  • War for the Planet of the Apes
  • Lou
  • Cars 3
  • Contact
  • The Beguiled
  • Gone Girl
  • Okja
  • Wonder Woman
  • Goat
  • Get Out
  • How the 'Dook Stole Christmas
  • Split
  • Alien: Covenant - Prologue: The Crossing
  • Alien: Covenant
  • Miss Sloane
  • Moulin Rouge!
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • Casting JonBenet
  • Kingsman: The Secret Service
  • Free Fire
  • Carol
  • Art & Copy
  • The Fate of the Furious
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • A Man Called Ove
  • The Magnificent Seven
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Lonesome Dove
  • Frances Ha
  • Justice League
  • Short Term 12
  • Hi Stranger
  • Kong: Skull Island
  • What We Do in the Shadows
  • Brokeback Mountain
  • The Visit
  • Lava
  • The Bling Ring
  • Godzilla
  • Tickled
  • Whiplash
  • Meru
  • Old School
  • Get Out
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Fences
  • Aliens
  • Hidden Figures
  • Lion
  • The Lego Batman Movie
  • Silent Nights
  • Enemies Within
  • Sing
  • Timecode
  • The Railroad Lady
  • The Girl on the Train
  • The Edge of Seventeen
  • Smiley Face
  • Life Itself
  • The Fits
  • Gone Girl
  • Hot Pursuit
  • The Lobster
  • Elle
  • Hacksaw Ridge
  • 20th Century Women
  • Down with Love
  • Deadpool
  • Planet Earth II
  • One A.M.
  • Rhapsody Rabbit
  • The Lobster
  • Bear
  • The Master
  • O.J.: Made in America
  • Annie Hall
  • Lethal Weapon
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • A Single Man
  • The Way He Looks
  • American Honey
  • Mr. Church
  • Requiem for a Dream
  • The Shining
  • Green Room
  • The Witch

World Map

Highly rated films kyle dunne is yet to see

  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Adventure Time: Islands
  • Faces Places

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more