Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Vox Lux

    ★★★★★

  • Unsane

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • Young Adult

    ★★★★★

  • Josie and the Pussycats

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 144 Films watched
  • 12 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

Jan 1

Most Watched

Cruel Intentions

twice

Annihilation

twice

Last Film

Destroyer

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
75 films
Comedy
46 films
Thriller
33 films
Romance
25 films
Sci Fi
22 films
Adventure
20 films
Action
19 films
Horror
19 films
Crime
17 films
Fantasy
15 films
USA
133 films
UK
21 films
France
12 films
Canada
7 films
Germany
5 films
Italy
4 films
Australia
3 films
Ireland
3 films
Japan
2 films
China
2 films
English
143 films
French
17 films
Italian
10 films
Spanish
7 films
Russian
5 films
German
3 films
Xhosa
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 61 Added 98

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

kyle dunne’s most liked review

Mary Queen of Scots

★★

saoirse: ay wee bruv didnye realize im queen nae, a got tae smash this blonde twaenk, pop outta baby n kill david tennant fer lookin like some wee shite rasputin twat.. this crown u wan? over me deed body

margot as pennywise the clown: [british accent] so this is getting us another oscar nom right?

More reviews

kyle dunne’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Ride
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

TRON: The Next Day
Average weighted rating:

3.1

Films kyle dunne watched in 2018

  • Destroyer
  • Escape at Dannemora
  • Bird Box
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • First Man
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • A Christmas Story
  • Paddington
  • Red Sparrow
  • Happy as Lazzaro
  • Mike Birbiglia: The New One
  • Ride
  • Vox Lux
  • Under the Silver Lake
  • Cruel Intentions
  • Ben Is Back
  • Mary Queen of Scots
  • A Serious Man
  • You Were Never Really Here
  • Trevor Noah: Son of Patricia
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Burn After Reading
  • Spring Breakers
  • Widows
  • Upgrade
  • Doubt
  • Daredevil
  • Suspiria
  • Cruel Intentions
  • Private Life
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Interview with the Vampire
  • Boy Erased
  • Creep
  • Carrie
  • Cycles
  • Unsane
  • If Beale Street Could Talk
  • mid90s
  • A Star Is Born
  • Roma
  • High Life
  • Maniac
  • The Favourite
  • Assassination Nation
  • Enemy
  • Closer
  • Passengers
  • Blaze
  • Crazy Rich Asians
  • Devil's Knot
  • BlacKkKlansman
  • The Nice Guys
  • Suspiria
  • Sharp Objects
  • Searching
  • Skate Kitchen
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Bushwick
  • Walk the Line
  • The Princess and the Frog
  • The Devil Wears Prada
  • Tully
  • The Miseducation of Cameron Post
  • 2001: A Space Odyssey
  • Mission: Impossible - Fallout
  • My Friend Dahmer
  • The Mummy
  • Jurassic Park
  • Jack Reacher
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Damsel
  • Halloween
  • Leave No Trace
  • Eighth Grade
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Squid and the Whale
  • Sorry to Bother You
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Do the Right Thing
  • First Reformed
  • Incredibles 2
  • Bao
  • Brooklyn
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Wind River
  • Hereditary
  • Ocean's Eight
  • The Ring
  • Room
  • The Tale
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Tree of Life
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • Josie and the Pussycats
  • Young Adult
  • Lean on Pete
  • Avengers: Infinity War
  • Innerspace
  • A Quiet Place
  • Léon: The Professional
  • Wild Wild Country
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Ready Player One
  • Isle of Dogs
  • Good Time
  • Boy
  • Sweet Home Alabama
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Love, Simon
  • Thoroughbreds
  • A Wrinkle in Time
  • Gone Girl
  • Game Night
  • Darkest Hour
  • TRON: The Next Day
  • Annihilation
  • Annihilation
  • Atonement
  • Tour de Pharmacy
  • Black Panther
  • A Bad Moms Christmas
  • Geostorm
  • Fifty Shades Freed
  • Beginners
  • Beauty and the Beast
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Music and Lyrics
  • The Cloverfield Paradox
  • Fifty Shades Darker
  • Flowers and Trees
  • The Skeleton Dance
  • The Post
  • Call Me by Your Name
  • Dazed and Confused
  • Drag Me to Hell
  • Being John Malkovich
  • Election
  • Fifty Shades of Grey
  • Paddington 2
  • The Shape of Water
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Furious 7
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

World Map

Highly rated films kyle dunne is yet to see

  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • My First Film

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more