Highest rated films

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Ingrid Goes West

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★½

  • Enter the Void

    ★★★★½

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★½

  • Hairspray

    ★★★★½

  • The Hours

    ★★★★½

  • The Birdcage

    ★★★★½

  • The Assistant

    ★★★★½

  • Weekend

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 2

Most Watched

Palm Springs

twice

Last Film

Black Is King

Aug 5

Genres, Countries & Languages

Drama
61 films
Comedy
44 films
Romance
24 films
Thriller
18 films
Crime
15 films
Action
14 films
Sci Fi
10 films
Mystery
9 films
Fantasy
8 films
Horror
8 films
USA
85 films
UK
16 films
Canada
8 films
France
6 films
Germany
4 films
Australia
3 films
China
3 films
Sweden
3 films
Denmark
2 films
Spain
1 film
English
99 films
French
16 films
German
10 films
Italian
7 films
Spanish
7 films
Chinese
5 films
Arabic
3 films
Cantonese
3 films
Japanese
3 films
Russian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 101

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

kyle dunne’s most liked review

Emma.

★★★½

wouldst thou like to love deliciously, gorgeously, complicatedly, and for mia goth, eyebrowlessly?

More reviews

kyle dunne’s most liked list

BELIEVE WOMEN 🗣🗣🗣

like this wouldn't have happened if you just believe them? don't call them crazy? is it that hard?

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Kissing Booth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Come As You Are
Average weighted rating:

3.4

Films kyle dunne watched in 2020

  • Black Is King
  • Hamilton
  • Come As You Are
  • The Assistant
  • The Kissing Booth
  • In the Mood for Love
  • But I'm a Cheerleader
  • Palm Springs
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Old Guard
  • The Hunt
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Dream Boat
  • What We Do in the Shadows
  • Lost in London
  • Permanent
  • The Wave
  • The King of Staten Island
  • Da 5 Bloods
  • Shirley
  • The Normal Heart
  • The Vast of Night
  • Shakedown
  • Black Panthers
  • Force Majeure
  • Best in Show
  • Up in Smoke
  • Bridesmaids
  • Onward
  • Scarface
  • The Lovebirds
  • Jackie Brown
  • 21 Jump Street
  • Unbelievable
  • The Last Dance
  • It's Kind of a Funny Story
  • What a Girl Wants
  • Normal People
  • The Girl in the Spider's Web
  • Contagion
  • Venom
  • Bad Education
  • Delicatessen
  • Candyman
  • Circus of Books
  • The Gentlemen
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Little Fires Everywhere
  • Enter the Void
  • The Perks of Being a Wallflower
  • The Keeping Hours
  • Risky Business
  • Head On
  • Blow the Man Down
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Alien³
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Support the Girls
  • The Hours
  • Anna Karenina
  • It Chapter Two
  • In the Cut
  • Working Girl
  • Spenser Confidential
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Bring It On
  • Melancholia
  • Clueless
  • The Invisible Man
  • Ingrid Goes West
  • My Own Private Idaho
  • West Side Story
  • First Cow
  • La La Land
  • The Birdcage
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Day After Tomorrow
  • A Simple Favor
  • Palm Springs
  • Emma.
  • Downhill
  • I Love You Phillip Morris
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Hairspray
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The King's Speech
  • Joker
  • Sex and the City
  • Parasite
  • The Talented Mr. Ripley
  • The Bling Ring
  • American Psycho
  • Lucy in the Sky
  • Ready or Not
  • 1917
  • God's Own Country
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Moonstruck
  • The Sound of Music
  • Weekend
  • Little Women

World Map

Highly rated films kyle dunne is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Summerland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more