Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Majestic

The Majestic

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Years

10 Years

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rent

Rent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rent

Rent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma

Emma

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Way North

Long Way North

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry