kylie has logged 106 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Proof

Proof

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Moonlight Mile

Moonlight Mile

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Where the Heart Is

Where the Heart Is

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
RED

RED

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miss Dior

Miss Dior

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry