kylie has logged 585 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma

Emma

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Way North

Long Way North

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Il Mare

Il Mare

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry