Sort by

kylie has logged 464 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Big

Big

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Love and Chaos

True Love and Chaos

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tex

Tex

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joan's Galaxy

Joan's Galaxy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Moment to Remember

A Moment to Remember

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost Stories

Ghost Stories

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mist

The Mist

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry