kyoo has logged 108 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Be with You

Be with You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★
Read the review Edit this entry