Sort by

Laurine🐉 has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Out

Out

2018
×
Edit this entry  
19
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amanda

Amanda

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Six portraits XL : 3 Philippe et Bernard

Six portraits XL : 3 Philippe et Bernard

2018
×
Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Edit this entry  
17
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
Edit this entry  
11
Cannibal Tours

Cannibal Tours

1988
×
Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
I'll Go Where You Go

I'll Go Where You Go

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Specials

The Specials

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Freshmen

The Freshmen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
08
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Walkover

Walkover

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shéhérazade

Shéhérazade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Each and Every Moment

Each and Every Moment

2018
×
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blinkity Blank

Blinkity Blank

1955
×
Edit this entry  
19
Neighbours

Neighbours

1952
×
Edit this entry  
19
The Ride to the Abyss

The Ride to the Abyss

1992
×
Edit this entry  
17
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hippocrates

Hippocrates

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
Edit this entry  
24
L'Amour flou

L'Amour flou

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
Edit this entry  
22
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry