Sort by

Luke has logged 173 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry