Sort by

Peter has logged 25 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Railroaded!

Railroaded!

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mogambo

Mogambo

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★
Edit this entry  
18
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Savages

Savages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry