Sort by

Peter has logged 36 entries for films during September 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
30
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★½
Edit this entry  
30
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
★★
Edit this entry  
28
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Across the Street

Night Across the Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Caesar Must Die

Caesar Must Die

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lines of Wellington

Lines of Wellington

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Downpour

Downpour

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barney Oldfield's Race for a Life

Barney Oldfield's Race for a Life

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Piano Tuner of Earthquakes

The Piano Tuner of Earthquakes

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World

The World

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
New Guy

New Guy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lawless

Lawless

2012
×
★★
Read the review Edit this entry