RSS feed for Peter

Peter has logged 34 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunday Too Far Away

Sunday Too Far Away

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Modest Reception

Modest Reception

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
They're a Weird Mob

They're a Weird Mob

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Will

The Will

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thief

The Thief

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Side Effects

Side Effects

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Broken City

Broken City

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Greetings

Greetings

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepless Night

Sleepless Night

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Shadows

In the Shadows

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Student

Student

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Bowery

On the Bowery

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Lear

King Lear

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Living Koheiji

The Living Koheiji

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Moderns

The Moderns

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry